Ta mała książeczka w miękkiej oprawie zachęca już swoją okładką. Jest wykonana z ciepłego w kolorze gładkiego papieru. Na okładce znajduje się pięknie wypisane liternictwo ozdobione delikatnym kwiatowym motywem. Można powiedzieć, że jest to subtelny drobiazg dla eleganckiej kobiety. O książce Doroty Wyczachowskiej – Rut „Jak stać się doskonałą. Pomoc w rachunku sumienia dla chrześcijańskich żon i mam” – pisze Maria Patynowska.

Rachunek sumienie należy do jednego z najtrudniejszych obszarów życia duchowego. W trakcie przygotowań do pierwszej komunii świętej kapłan tłumaczy dzieciom, że mają robić rachunek sumienia, daje im tzw. książeczki do nabożeństwa i zaleca korzystać z nich przez całe życie. Wiele osób z czasem odkrywa, że robienie tego rachunku sumienia nie ma zbyt dużego sensu, ponieważ pytania zawarte w tych dziecięcych rachunkach sumienia rozmijają się z życiem. Wyrastamy z zawartych tam treści. Zmieniamy się. Wraz z osobistym rozwojem powinniśmy szukać nowych form pomocy w rachunku sumienia. Teksty, które mogą nam być pomocne, nigdy nie będą uniwersalne, musimy dokonać wysiłku, aby znajdować wciąż nowe i dla siebie odpowiednie.

Kto lepiej ułoży rachunek sumienia dla kobiety niż druga kobieta? Autorką tego tekstu jest Dorota Wyczachowska – Rut. Książka nie daje na szczegółowych informacji, kim jest autorka. Wydaje się, że do odczytania tej książki wystarczy nam świadomość, że jest kobietą – czyli osobą najbardziej kompetentną w temacie kobiecości. W swojej rekomendacji ks. Sławomir Kostrzewa napisał: „Autorka, będąc żoną, mamą i osobą zaangażowaną w ewangelizację, zachęca, żeby podczas rachunku sumienia zadać sobie pytania m.in. o: – relacje z Bogiem, – misję chrześcijańskiej kobiety, – budowanie relacji z mężem i dziećmi, – rozwój osobisty w każdej dziedzinie.”

Autorka publikacje swoją otwiera tekstami autorytetów św. Siostry Faustyny Kowalskiej, bł. Siostry Marceliny Darowskiej i św. Jana Pawła II. Wewnątrz publikacji zauważyłam odniesienia między innymi do św. Josemarii Escrivy i sługi Bożego ks. Kardynała Wyszyńskiego. „I od ciebie też zależy, jakie uczucia wyzwolisz w drugim  człowieku: szacunek i gest miłości czy lekceważenie i namiętność. Pamiętaj, jesteś  odpowiedzialna nie tylko za uczucia, które masz w sercu swoim  dla kogoś, ale także za to, jakie budzisz w drugiej istocie.” Te piękne słowa Kardynała Wyszyńskiego dotyczą trudnego zagadnienia czystości. Oczywiście w tekście są też odniesienia do Słowa Bożego, którego znaczenie jest uniwersalne i stosownie dobrane dotyczy każdej dziedziny życia.

Święci, do których opinii odnosi się autorka, są zwolennikami drogi świętości wiodącej poprzez drobne sprawy codziennego życia. Pytania zawarte w rachunku sumienia ukierunkowują nas na pragnienie uporządkowanego życia. Warto w tym miejscu przywołać słowa siostry Faustyny: „życie szare i monotonne, ile w tobie skarbów. Żadna godzina nie jest podobna do siebie, a więc szarzyzna i monotonia znikają, kiedy patrzę na wszystko okiem wiary. Łaska, która jest dla mnie w tej godzinie, nie powtórzy się w godzinie drugiej. Będzie mi dana w godzinie drugiej, ale już nie ta sama. Czas przechodzi, a nigdy nie wraca. Co w sobie zawiera, nie zmieni się nigdy, pieczętuje pieczęcią na wieki. (Dz 62)”

Jesteśmy zachęcani przez autorkę: „Odkryj drogę do uporządkowanego życia! Systematycznie przeprowadzany rachunek sumienia pozwala na dobre ukształtowanie serca. To narzędzie, które szczególnie w dzisiejszych czasach może pomóc nie tylko w dobrym przygotowaniu się do sakramentu spowiedzi, ale także w ustawianiu priorytetów oraz podejmowaniu decyzji.” Ta publikacja utwierdza nas w przekonaniu, że bycie kobietą, żoną i matką to piękna droga do świętości. Świętości przeżywanej w sposób radosny, a nie drogą odstraszającego nieraz innych cierpiętnictwa.

Maria Patynowska

Dorota Wyczachowska – Rut, Jak stać się doskonałą. Pomoc w rachunku sumienia dla chrześcijańskich żon i mam: Wydawnictwo eSPe, Kraków 2019

Udostępnij