„Mój niedzielny mszalik” to książka, której można używać na kilka sposobów.  Jako narzędzie do głębszego przeżywania Mszy Świętej, jako modlitewnik i jako źródło wiedzy o Kościele i jego liturgii. Kardynał Stefan Wyszyński w „Zapiskach więziennych”  napisał: „Gdybym miał do wyboru: posiąść na własność bibliotekę Muzeum Brytyjskiego, czy też jeden mszalik, wybrałbym mszalik.” — o książce ks. Józefa Stedmana „Mój niedzielny mszalik” – pisze Maria Patynowska.

Wydany przez Wydawnictwo Prohibita reprint książki „Mojego Mszalika Niedzielnego” z 1940 roku, który pierwotnie był skierowany do polonii amerykańskiej, może stać się nieocenioną pomocą dla wszystkich, którzy pragną świadomie uczestniczyć w mszy trydenckiej. Osobom żyjącym na co dzień tradycją katolicką nie trzeba tłumaczyć, czym jest mszalik, ponieważ stale go używają. Nie ośmielam się kierować tej recenzji do specjalistów i praktyków, którzy co niedzielę uczęszczają na tradycyjne Msze w języku łacińskim. Napiszę do czego może się przydać ta publikacja tzw. zwykłemu katolikowi, który nie wykluczone, że po raz pierwszy trzyma w rękach coś takiego jak „mszalik”. 

Trzymamy w rękach niedużą książeczkę, bardzo starannie i z gustem wydaną, co ważne dla tych, którzy szukają pożytecznego prezentu, ze sztywną oprawa, ze złoconymi literami, na pięknym papierze przypominającym wyglądem starodruki. Na pierwszej ozdobnej karcie znajdujemy miejsce na okolicznościową dedykację: „Bezcennym darem pozostawionym przez Chrystusa Pana dla nas wszystkich jest „ofiara Mszy Świętej” skromniutkim darem złożonym przez …. dla …. jest ten Mszalik Niedzielny”. Wstęp do książki napisany przez „wydawcę” nosi tytuł „najpiękniejszy dar” i przedstawia ideę  publikacji. Opowiada o Luigi Chiavarino,  salezjaninie, bliskim współpracowniku św. Jana Bosko, który pisze o tym, że najpiękniejsze dary znajdują się właśnie we Mszy Świętej .

We wstępie czytamy słowo od autora: „Mój Niedzielny Mszalik zawiera w sobie cztery rzeczy, które umożliwią każdemu, bez długich poprzednich studiów, posiłkować się przy słuchaniu Mszy Świętej tym samym Mszałem, z którego tę Mszę Świętą ksiądz odprawia. Zgodnie z żądaniem papieży i biskupów kapłani w naszych czasach domagają się, ażeby i ludzie świeccy przy słuchaniu Mszy św. posługiwali się Mszałem. Ludzie świeccy jednak się skarżą, że choć nieraz już próbowali, trudno im sobie z ty poradzić, bo Mszał to książka ogromnie duża i zbyt trudno jest w niej się jak należy zorientować.”  

Kompozycja tekstu stron nawiązuje do tradycyjnego sposobu ukazywania tekstu służącego do liturgii, w którym pewne partie tekstu, których nie należy głośno odczytywać, napisane są czerwonym drukiem, a całość tekstu jest koloru czarnego. Ważnym i bardzo oryginalnym elementem tej publikacji są ilustracje. Także i w nich zachowana jest czerwono – czarna kolorystyka. Taka szata graficzna w połączeniu z czcionką o tradycyjnym kształcie tworzy bardzo atrakcyjną formę.

Ważnym elementem są ilustracje, które pokazują, co powinien wiedzieć każdy katolik o sprzętach liturgicznych. Dowiadujemy się czym jest np. kielich, palka, korporał, welon. Znajdujemy przejrzysty rysunek pokazujący nazwy i przeznaczenie poszczególnych elementów ołtarza. Tłumaczone nam są symbole liturgiczne – np. przy opisie liturgicznych szat opisane są stany duszy w jakich powinniśmy przychodzić na Mszę świętą. Ta wiedza nie jest zdezaktualizowana, ponieważ współcześnie używane szaty i sprzęty liturgiczne wiele czerpią z tradycji.

Zasadnicza treść mszalika prezentuje sens i duchowe korzyści zawarte w tekstach formularzy mszalnych oraz czytań biblijnych.  Autor proponuje nam modlitwy na różne okoliczności, w różnych momentach Mszy. Ta cześć tekstu przyda się zwłaszcza tym osobom, które uczęszczają na Msze święte tradycyjne. Na pewno jednak każdemu przydadzą się obszerne komentarze wprowadzające w liturgię rozpoczynające się od słów „przeczytaj przede mszą to wyjaśnienie”, a objaśnienia te dotyczą ważniejszych świąt. Celem mszalika jest pomoc w spotkaniu ze Zbawicielem w Liturgii eucharystycznej. Książka ta zawiera także piękne modlitwy i nowenny na wiele okazji.  

Maria Patynowska

Ks. Józef Stedman, Mój niedzielny mszalik, Wydawnictwo Prohibita, Warszawa 2018, oprawa skórzana

Udostępnij